O škôlke

Profil škôlky

Materská škola Majcichov  je štátna materská škola a poskytuje predprimárne vzdelávanie deťom od  3 do 6 rokov a deťom s dodatočným plnením povinnej predškolskej výchovy. Prostredníctvom Školského  vzdelávacieho programu "Štvorlístok" a jeho motta:" Chceme sa hrať, učiť sa a smiať" chceme pomáhať deťom objavovať a spoznávať svet plný farieb, tónov, vôní, pokoja a zdravia.

 podporovať prebúdzanie environmentálneho cítenia detí a ich ochranárskych postojov k prírode - prostredníctvom zážitkového učenia, zapájaním sa do separovaného zberu papiera, elektroodpadu, pravidelným udržiavaním a zveľaďovaním prírodného prostredia v materskej škole a okolí.

 motivovať deti k zdravému životnému štýlu, k ochrane zdravia a k posilňovaniu organizmu - dostatkom voľného pohybu na čerstvom vzduchu, propagovaním zdravej výživy formou násteniek, prostredníctvom tzv. „zdravých dní“ (mliečny, ovocný deň...),

 približovať deťom ľudové zvyky a tradície, podnecovať ich záujem o ľudovú pieseň, hudbu a tanec, utvárať pozitívny vzťah k miestnemu folklórnemu dedičstvu.

Prevádzková doba materskej školy je v pracovných dňoch v čase od 06:30 do 16:00 hod.

Areál školy tvorí rozsiahly školský dvor s bohatou zeleňou a záhradným zariadením, ktoré poskytujú deťom dostatok priestoru pre rôzne pohybové aktivity.

Sme štvortriedna materská školaV súčasnosti ju navštevuje 90 detí. Materská škola v Majcichove má vysunuté  elokované pracovisko, ako súčasť MŠ, ktoré sídli v kultúrnom dome Majcichov č.606 .

Pracovný kolektív tvorí 8 skúsených pedagógov a 5 nepedagogických zamestnankyň. Z národného projektu  POP 3 pracujú v materskej škole dve pedagogické asistentky.

Pri našej výchovno-vzdelávacej práci ako aj pri výchove v rodine ide o spoločný záujem - ide o dobro dieťaťa a rozvoj jeho vedomostí, schopností a zručností.

Aký bude náš ABSOLVENT ?

Predprimárne vzdelávanie v štátnom jazyku položí základy vnímania a poznávania prírodných a spoločenských vied, zabezpečí rozvoj fyzickej a pohybovej stránky, povedomie zdravia a rozvoj osobnosti dieťaťa prostredníctvom kultúry a umenia, pričom prioritou je realita dieťaťa (ISCED 0).

Absolvent získa poznatky a schopnosti vo vzťahu ku kultúre, čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti.

Absolvent je pripravený na vstup do primárneho vzdelávania v základnej škole a na ďalší život v spoločnosti.

V závere predškolského veku dosiahne elementárne základy kľúčových kompetencií.

V materskej škole rozvíjame tieto  kompetencie:

1.  psychomotorické

2.  osobnostné

a) elementárne základy sebauvedomenia                b) elementárne základy angažovanosti

3.  sociálne

4.  komunikatívne

5.  kognitívne

a) elementárne základy riešeniaproblémov  b) elementárne základy kritického myslenia

c) elementárne základy tvorivého myslenia

6.  učebné

7.  informačné

UČEBNÉ OSNOVY

V učebných osnovách zohľadňujeme a berieme do úvahy vnútorné a vonkajšie podmienky materskej školy, obsah štátneho vzdelávacieho programu, osobitosti predškolského vzdelávania ako i požiadavky ZŠ s prihliadnutím na zameranie školy. Rovnako v osnovách zohľadňujeme spoluprácu s inými inštitúciami v obci a okolí.