O škôlke

História škôlky

História MŠ v Majcichove

Materská škola v Majcichove, vznikla rozhodnutím Krajského národného výboru so sídlom v Bratislave 30. januára 1950. V školskom roku 1949/50 do nej nastúpilo 73 detí. Tvorili ju dve triedy s poldennou starostlivosťou. Ako prvé učiteľky v nej pôsobili Natália Repová a Edita Heribanová. Riaditeľkou bola od roku 1951-1964 Alžbeta Halušková. Počet tried sa menil podľa počtu detí, Od roku 1964 - 1992 bola riaditeľkou Mária Vargová. Od roku 1992 je riaditeľkou Mária Kankarová. Materská škola, mala v školskom roku 1995/1996 dve triedy a navštevovalo ju 50 detí. K učiteľskému zboru v tomto období patrili Mária Ondrejkovičová, Darina Sedláková a Mária Kurucová.

Budova materskej školy odvtedy prešla niekoľkými významnými rekonštrukciami. V rokoch 1994 až 1997 sa rekonštruovali školská jedáleň a kúpeľňa. V roku 2000 sa obnovila fasáda na budove a neskôr sa vymenila aj strešná krytina. Výraznou rekonštrukciou prešiel aj školský dvor a záhrada, kde vzniklo detské ihrisko s vybavením.

Zmenou legislatívy od 1. júla 2002 sa zriaďovateľom materskej školy stal Obecný úrad v Majcichove a od 1. januára 2003 sa materská škola stala samostatným právnym subjektom. Po tejto zmene sa v roku 2008 vybudovala druhá kúpeľňa a postupne až do roku 2014 bol obnovený celý interiér materskej školy. Vymenila sa celá elektroinštalácia, rozvody kúrenia, znížili sa stropy, vymenili sa okná a dvere a zakúpil sa nový nábytok a ležadlá pre deti. Tvorili ju tri triedy, dve kúpeľne, malá riaditeľňa a kuchyňa s príslušenstvom. Zamestnaných bolo šesť pedagogických a štyri nepedagogické zamestnankyne. Jej kapacita bola obmedzená na 50 detí.

V tomto období sa materská škola zapojila do rôznych projektov ako Recyklohry, kde sa učia deti správnym triedením drobného elektroinštalačného materiálu a batérií správať ohľaduplne k životnému prostrediu. Projekt školské ovocie a školské mlieko, financované Európskou úniou. V rokoch 2010 - 2018 sme boli zapojení do medzinárodného projektu Zelená škola, kde sme boli dvakrát ocenení certifikátom Zelenej školy.

Materská škola spolupracuje so všetkými organizáciami v obci a participuje na obecných podujatiach, ako sú napr. posedenia dôchodcov, vianočné trhy, výstava ovocia a zeleniny či cestný beh Majcichovská desiatka. Deti materskej školy kultúrnym programom obohacujú množstvo podujatí v obci

Dlhodobým projektom bola Prehliadka detskej tvorivosti, ktorá vznikla v roku 1997 na podnet riaditeľky materskej školy. Do tohto projektu boli zapojené materské školy aj z okolitých obcí Zeleneč, Opoj, Vlčkovce, Križovany, nad Dudváhom, Zavar a Šúrovce.

V roku 2016 tvorili pedagogický kolektív Mária Kankarová (riaditeľka), Darina Sedláková, Mária Kurucová, Bc. Erika Števíková,Lucia Tokošová, Katarína Habalová (učiteľky), Katarína Báčiková (vedúca kuchyne), Viera Križanová (kuchárka), Gabriela Benkovská (školníčka) a Mária Ivančíková (ekonómka).

V roku 2018 investovala obec do rekonštrukcie budovy na rozšírenie priestorov o miesta na spánok, dobudovanie tretej kúpeľne a miestnosti pre personál.Tiež zateplenie budovy a nová fasáda. Po rekonštrukcií nasledovala revitalizácia školského dvora, založenie nového trávnika a zavlažovací systém.

V roku 2020 dostavbou sídlisk Horné a Dolné lúky, stúpol počet detí v obci natoľko, že bolo potrebné vybudovať ešte jednu triedu. Tá vznikla v priestoroch v KD ako elokované pracovisko. Materskú školu navštevovalo v tomto čase 92 detí. V tomto roku stúpol aj počet zamestnancov mš. Pedagogický zbor tvorili Mária Kankarová riaditeľka), Darina Sedláková, Mária Kurucová, Bc. Erika Števíková, Mgr. Michaela Hollá, Mgr. Dominika Andrisová (učiteľky), Vanda Hužovičová (vedúca kuchyne), Viera Križanová (kuchárka), Lucia Lovásiková (školníčka) a Mgr. Gabriela Demovičová (ekonómka).

V školskom roku 2021/22 ako reakcia na zvýšený počet detí bol oplotený a pripojený priestor za školským dvorom, k dvoru už využívanému. Tento bol skultivovaný, vysadený trávou a niekoľkými stromami. Pre deti sa tu vybudovalo nové pieskovisko a preliezka. Na rozšírenie VVČ a zvýšenie záujmu detí o pestovateľské činnosti, sú na dvore štyri vyvýšené záhony, kde deti majú možnosť zážitkovým učením pozorovať a prakticky sa starať o vysadené rastliny.

Od roku 2021 sa materská škola zapojila do NP POP 2 a v materskej škole pôsobia dve pedagogické asistentky. Od roku 2023 sa MŠ zapojila do NP POP 3.

Materská škola pre svoju výhodnú polohu a pre rozvoj pohybových schopností detí, využíva vo veľkej miere aj futbalový štadión s detským ihriskom, areál Vega a možnosť absolvovať vychádzky do blízkeho prírodného okolia obce.